وبلاگ

آخرین مطالب درباره منطقه 22 شهرداری تهران

پارک جنگلی چیتگر در منطقه 22

پارك چیتگر با مساحت تقریبی ۹۵۰ هكتار از دیرباز مركز جذب جمعیت جهت گذراندن اوقات فراغت ساكنان شهرتهران بوده است اما به دلایل مختلف از جمله عدم استقرار كاربری های تفریحی مناسب و امنیت استفاده، بهره برداری دائمی از آنها میسر نبوده است. این پارك از حیث جغرافیایی تقریباً در حد وسط فاصله تهران و كرج و مجموعه شهرك‌های اقماری پیرامون قرار گرفته است. این پارك از جنوب به اتوبان و خط متروی تهران ـ كرج، از شمال به اتوبان در حال احداث رسالت و از غرب به پیكان شهر و باغ گیاه شناسی محدود می گردد. پیش بینی دریاچه مركزی منطقه ۲۲ با حوزه كلی به مساحت ۳۵۵ هكتار (حوزه آبگیر دریاچه كمتر از ۱۰۰ هكتار می باشد) و گنجایش ۳۵ میلیون متر مكعب آب در طرح ساماندهی شهر تهران در كنار مجموعه پارك جنگلی چیتگر، می تواند در آینده بزرگترین مجموعه تفرجگاهی درون شهری تهران را ایجاد نماید .

شناخت كلی محیط طبیعی چیتگر


در مجموع منطقه ای كه پارك چیتگر در آن واقع گردیده است، بسته به نقاط مختلف آن، دارای عوارض و پستی و بلندیهای بسیاری می باشد و به همین نسبت نوسانات شیب آن زیاد است و از صفر شروع و تا هشتاد درصد نیز مي‌رسد. امتداد اصلی پارك در جهت شرقی ـ غربی قرار گرفته و پستی و بلندیهای عمده را تپه ماهور تشكیل می دهد.
با توجه به عبور مسیل چیتگر از وسط پارك ، این محدوده به دو بخش غربی و شرقی تقسیم شده است . محدوده شرقی به مساحت تقریبی ۲۵۳ هكتار است، محدوده غربی مساحتی معادل ۶۵۸ هكتار را به خود اختصاص داده است . حداقل ارتفاع پارك چیتگر از سطح دریا ۱۲۲۵ متر و حداكثر آن ۱۳۱۳ متر بوده و متوسط آن ۱۲۶۹ متر می باشد ( اختلاف ارتفاع پارك بین پست ترین و مرتفع ترین نقطه پارك ۸۸ متر است ).

پوشش درختی و درختچه های پارك جنگلی چیتگر


 پوشش درختی پارك در مجموع مساحتی در حدود ۷۳۴ هكتار را در بر می گیرد . حدود ۵۳ درصد از این درختان را گونه های سوزنی برگ تشكیل می دهند كه مساحت زیر پوشش آنها ، در جداول شماره ۱-۱ و ۲-۱ آمده اند . در مجموع درختان سوزنی برگ در حدود ۳۹۰ هكتار ( در حدود ۴۸% مساحت كل پارك ) را به خود اختصاص داده اند . درختان پهن برگ حدود ۴۷ درصد درختان پارك را شامل می شوند .               

درختان سوزنی برگ (۵۳%از كل درختان پارك ) ( مهندسین مشاور عمران سرزمین ، ۱۳۷۷ ) 

نام گونه

نام لاتین

درصد پوشش نسبت به كل پارك

كاج الداریكا

Pinus eldarica

۴۵

سرو نقره ای

Cupressus arizonica

۸/۲

سرو خمره ای

Thuja Orientalis

۱۷/۰

    

درختان پهن برگ (۴۷% از كل درختان پارك ) ( مهندسین مشاور عمران سرزمین ، ۱۳۷۷ )   

نام گونه

نام لاتین

درصد پوشش نسبت به كل پارك

اقاقیا

Robinia psue oloacacia

۸۵/۲۲

زبان گنجشك

Fraxinux rotudifolia

۱۲

افرای زینتی

Acer negundo

۵/۳

پلت

Acer velutinum

۳/۱

نارون چتری

Ulmus densa

۸/۰

ارغوان

Cercia silsqastrum

۶/۰

داغداغان

Celtis ausrralis

۶/۰

انواع بلوط

Quercus sp.

۳/۰

ایلان ( عرعر )

Ailanthus altissima

۲/۰

درختان پهن برگ در مجموع با اشغال ۳۴۴ هكتار از سطح كل پارك ، در حدود ۴۲% از مساحت ان را به خود اختصاص داده اند.
طی سالیان گذشته ، آتش سوزیهای در پارك اتفاق افتاده است كه اغلب آنها در قطعات كاج تهران بوده است و بیشتر در اثر بی احتیاحی بازدیدكنندگان گزارش شده است . علت دیگر آن قابلیت زیاد اشتعال برگهای سوزنی ریخته شده و خشكیده گونه كاج تهران می باشد .

امكانات پارك و طرح های آتی آن

پارك چیتگر در حال حاضر دارای امكاناتی همچون مجتمع فرهنگی ـ ورزشی ، زمین بازی ، سالن اجتماعات و انبار ، ایستگاه و پیست دوچرخه سواری ، ایستگاه آتش نشانی ، رستوران و بوفه ، ساختمان اداری ، پاركینگ ، آلاچیق ها و چادرهای اقامتی و دیگر فضاهای مشابه می باشد . بیشتر این امكانات در محدوده شرقی پارك استقرار یافته و محدوده غربی دارای امكانات خدماتی كمتری است و به صورت بكر و جنگلی باقی مانده است .
از مجموعه ۵ ایستگاه مترو كه در كنار منطقه ۲۲ قرار دارند ، ۲ ایستگاه در مجاورت پارك چیتگر واقع شده اند
در پارك جنگلی چیتگر ، حدود ۱۴ كیلومتر جاده آسفالته درجه یك ( یك كیلومتر بلوار است ) و تقریباً ۵۰ كیلومتر جاده خاكی درجه دو ، وجود دارد .
طرح هایی كه در مطالعات مقدماتی طرح جامع چیتگر پیشنهاد گردیده است عمدتاً طرح های باشند كه حداكثر در ۱۰ درصد از محیط طبیعی مجموعه پارك دخل و تصرف خواهند  كرد . پیست اسكی روی چمن ، سالن اجتماعات برای سمینارهای بین المللی ، زمین اسكواش ، موزه اثرهای سبز ، باغ رز ، باغ ژاپنی و باغ پرندگان از جمله این فضاها می باشند .
با ایجاد این عملكردها و فضاها در محدوده پارك جنگلی چیتگر و با توجه به آمار حضور جمعیت در پارك ( روزانه ۱۰ هزار نفر ، روزهای تعطیل ۵۰ تا ۱۰۰ هزار نفر و در روز ۱۳ فروردین ماه قریب ۷۰۰ هزار نفر ) می توان چشم انداز مجموعه عظیم تفرجگاهی را در نظر آورد كه در سطح ملی و حتی فراملی مطرح مي‌گردد .
قرار گیری باغ موزه معماری باقابلیت جذب مخاطب ، در دل این محیط طبیعی و ارتباطش با مجموعه های ذكر شده كه مي‌توانند در تكمیل یكدیگر بكوشند ، باعث جلب جهانگردان و توریست ها از سراسر میهن و دیگر كشورهای جهان خواهد شد

دوچرخه سواری در پارک چیتگر

به منظور حفظ، نگهداری و ایجاد محیط سالم شهری و در جهت توسعه فرهنگ دوچرخه سواری در جهت حفظ هرچه بیشتر محیط زیست و همچنین کمک به سلامت و فراهم نمودن اوقات مفرح و خوش برای  شهروندان شهرداری منطقه ۲۲ اقدام به راه اندازی مسیرهای دوچرخه سواری در سطح پارک جنگلی چیتگر نموده است که شامل پیست سرعت ، پیست استقامت ویژه آفایان و پیست مخصوص بانوان است. لازم به ذکر است غرفه های کرایه دوچرخه نیز در سطح پارک ایجاد گردیده است.

پاسخی بگذارید